چاپ ۴ رنگ چیست؟

توضیحات برای عکس ثبت نشده

در تعریف اولیه چاپ چهاررنگ می توان گفت که چاپ چهاررنگ تشکیل شده از ۴ رنگ اصلی که میتوان از ترکیب این ۴ رنگ رنگهای متفاوتی ساخت . شما با استفاده از ۴ رنگ می توانید تمام رنگ های اصلی را تولید کنید در چاپ چهاررنگ از رنگها آبی ، قرمز، زرد و مشکی استفاده می کنید . سه رنگ اول رنگ های اصلی چاپ و مشکی رنگ مکمل است .
شما اغلب ۴ رنگ چاپ را به عنوان «CMYK» می شنوید. cmyk مخفف سیان، قرمز، زرد و سیاه است. از این چهار رنگ، ما می توانیم تقریبا هر رنگی را در رنگین کمان عرضه کنیم. شاید برای شما سوال پیش بیاید که در فرآیند چاپ چرا رنگ سفید استفاده نمی شود . ما برای چاپ رنگ سفید معمولا رنگی چاپ نمکنیم زیرا کاغذ سفید است و نقاطی که در چاپ ما رنگ سفید دارن خالی از هرگونه جوهر می باشند . مگر در زمانی که کاغذ استفاده شده برای چاپ رنگ متفاوتی داشته باشد و ما نیاز به رنگ سفید داشته باشیم که در این صورت از رنگ پنجم استفاده می کنیم که می تواند رنگ هایی مانند سفید ، طلایی و نقره ای باشد.


چاپ رنگ طلایی و نقره ای در چاپ افست

شما در فرآیند طراحی برای چاپ نمیتوانید رنگ طلایی و نقره ای و رنگ هایی مانند این تولید کنید زیرا این رنگ ها ، رنگ های خاصی هستند و در دایره رنگ چاپ وجود ندارد. به این منظور چاپخانه ها برای تولید یک محصول چاپی رنگ پنجم استفاده میکنند.
در این روند پس از چاپ اصلی طراحی یک رنگ تک رنگ مانند زرد را در طراحی خود استفاده می کند و زینک جدا تولید می شود. و پس از آن که محصول چاپی تولید شد. زینک را در دستگاه چاپ افست گذاشته و به جای مخزن رنگ زرد رنگ طلایی و یا رنگ نقره ای ریخته ومجددا محصول چاپییک دور چاپ مجدد خواهد خورد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

چاپ سی ام وای کی (smyk) بهترین و تنها گزینه چاپی شماست . در چاپ افست و اکثر چاپگرهای دیجیتال. این چهار رنگ برای ترکیب طیف گسترده ای از رنگ ها ترکیب شده اند. (و نگران نباش، کتاب شما بیش از چهار رنگ دارد!)
طراحان گرافیک
باید دقت کنند که در طراحی و چاپ محصولات چاپی باید از رنگ cmyk استفاده کنند و باید این مثاله را برای مشتریان و شرکت های طرف قرار داد خود روشن کنند که تصویری که در مانیتورهای خود از طراحی می ببینند در چاپ با ۲۰% اختلاف رنگی مشاهده می شود زیرا رنگ های استفاده شده در مانیتور RGB هستند و رنگ های چاپ CMYK .
البته اگر گرافیست و طراح شما با موارد چاپی آشناییت داشته باشد با تنظیم رنگ های طراحی می تواند رنگی نزدیک به چاپ را به شما در مانیتور نشان دهد.


توضیحات برای عکس ثبت نشده

در چاپ ۴ رنگ، رنگ های طراحی با مخلوط شدن مقادیر مختلف جوهر سفید، قرمز، زرد و سیاه CMYK و ترکیب آنها رنگ های جدید در چاپ ایجاد می شود . جوهر در طول فرآیند چاپ خود، مانند چاپگر رنگی از خانه و دفتر شما، مخلوط شده است. این از روش چاپ نقطه PMS متفاوت است، که از جوهر از پیش مخلوط استفاده می کند و محدود به مقدار رنگی است که می توانید در یک طراحی استفاده کنید.
حال اگر شما به رنگ نارنجی و مشکی در چاپ خود نیاز دارید نیاز به چاپ چهار رنگ نیست ، شما با استفاده از دو رنگ اصلی مثلا زرد و مشکی طراحی محصول چاپی خود را انجام داده و سپس در مرحله چاپ افست به مسئول چاپخانه یا چاپچی نمونه رنگ نارنجی را تحویل داده و به جای رنگ زرد رنگ درخواستی شما تولید شده و در مخزن دستگاه چاپ افست ریخته می شود و اینگونه به جای رنگ زرد رنگ نارنجی چاپ شده. این روند بیشتر برای دقیق بودن رنگ و کم کردن هزینه زینک در چاپ استفاده می شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به outis.ir